Friday, July 19, 2024
Home » Η ομάδα για τη Διεθνή Συνάντηση “Ελλάδα- Κύπρος”

Η ομάδα για τη Διεθνή Συνάντηση “Ελλάδα- Κύπρος”

0 comment

Ομάδα 79 αθλητών και αθλητριών θα συμμετάσχει στη διεθνή συνάντηση Ελλάδα-Κύπρος στις 2-3 Αυγούστου στη Λευκωσία.

Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΣΕΓΑΣ στην τελευταία του συνεδρίαση επικύρωσε ομόφωνα την αποστολή που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στη διοργάνωση.

Μετά τη συνεδρίαση της Επιτροπής Υψηλού Αθλητισμού στις 20/3/2023, όπου ψηφίστηκε ομόφωνα η τροποποίηση των κριτηρίων συγκρότησης των Εθνικών Ομάδων Κ18, αλλά και μετά την ενημέρωση από την ΕΟΕ ότι στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νεότητας θα συμμετέχουν οι ηλικίες του 2006 και 2007, αποφασίστηκε οι πρώτοι/ες αθλητές/τριες στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18 να συμμετέχουν στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ, οι αμέσως επόμενοι στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ18 και οι επόμενοι στη Διεθνή Συνάντηση ΕΛΛΑΔΑ-ΚΥΠΡΟΣ.

Με τις τελευταίες εξελίξεις στη Βαλκανική Ομοσπονδία ορατή είναι η πιθανότητα να μην διεξαχθεί το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ18 (2/9/2023 – Τουρκία) και έτσι υπάρχει το ενδεχόμενο αθλητές – τριες που νίκησαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18 ή κατέκτησαν τη 2η θέση να μην έχουν το 2023 συμμετοχή με τις Εθνικές Ομάδες, αντίθετα με αθλητές-τριες που κατέκτησαν την 3η ή 4η θέση.

Βάσει αυτών των δεδομένων η Επιτροπή Υψηλού Αθλητισμού εισηγήθηκε στο ΔΣ του ΣΕΓΑΣ η ομάδα να στελεχωθεί από αθλητές-τριες που δεν θα συμμετέχουν στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νεότητας και είναι αμέσως επόμενοι/ες στην κατάταξη του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

Η ομάδα απαρτίζεται από 70 συνολικά παιδιά, 33 αθλητές και 37 αθλήτριες, με κάλυψη 2 αθλητών-τριών ανά αγώνισμα όπως αναφέρει η προκήρυξη, ενώ στο αγώνισμα του Άλματος σε Ύψος γυναικών Κ18 θα μετέχουν 3 αθλήτριες, καθώς υπήρχε απόλυτη ισοβαθμία στην 3η θέση μεταξύ δύο αθλητριών.

Αναλυτικά η ομάδα

Αγόρια

100 μ.: Φίλιππος Γεωργαντάς (ΑΣ Κολλεγίου Ντερή), Παναγιώτης Κεσκινίδης (ΑΣ Ν.Ορεστιάδας Πολυνίκης)
200 μ.: Παναγιώτης Κεσκινίδης (ΑΣ Ν.Ορεστιάδας Πολυνίκης), Μιχαήλ Ραφαήλ Κολυδάς (ΑΟ Ερμής)
400 μ.: Ιωάννης Λιόλιος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Χουμπέρτ – Έρικ Λιλά (Εύδαμος ΓΣ Κω)
800 μ. Γιώργος Τασιούλας (ΑΓΣΙ), Αλκίνοος Παπαχαρίσης (ΑΣ Άρης)
1.500 μ. Δημήτρης Σκύβαλος (ΑΟ Λασιθίου), Κώστας Γόντικας (ΣΑΚΑ)
3.000 μ. Αρέστης Τσαλλέκου (ΓΑΣ Ιεράπετρας), Γιάννης Μπιτούνης (ΣΑΚΑ)
2.000 μ. στιπλ: Αρέστης Τσαλλέκου (ΓΑΣ Ιεράπετρας), Μάριος Μεσολώρας (ΣΚΑ Χολαργού)
110 μ. εμπ.: Νίκος Τσώνης (ΑΟ Παλαιού Φαλήρου), Δημήτρης Μηλιώτης (ΓΣ Αστέρας 1990)
400 μ. εμπ.: Νίκος Κιουτσούκης (ΓΣ Έδεσσας), Ιάσονας Σιώζος (ΕΚΑ Δωδώνη Ιωαννίνων)
Ύψος: Κώστας Μουρατίδης (ΟΦΚΑ Σέρρες), Άγγελος Γιαννάκης (Ερμής Κωνσταντινούπολης 1877)
Επί κοντώ: Χριστόφορος Λιτσαρδόπουλος (Κερκυραικός ΓΣ), Γιώργος Στρατίκης (Πανιώνιος ΓΣΣ)
Μήκος: Κώστας Καϊμακάκης (ΓΣ Σέρρες 93), Γιάννης- Μάριος Μητρόπουλος (ΑΓΣ Αρίων Πατρών)
Τριπλούν: Παρασκευάς Σταμάτης (ΝΓΣ Ηρακλής), Αρσένιος Κουλούρης (ΑΕ Λευκίμης)
Δισκοβολία: Ανδρέας Μαθιουδάκης (ΟΦΗ), Χρυσοβαλάντης Κανοτζιάν (ΠΓΣ Εθνικός Αλεξανδρ.)
Σφυροβολία: Αποστόλης Τζαμτζής (ΓΣ Μανδρών), Χρήστος Μπίζιος (Ζευς Τρικάλων)
Ακοντισμός: Παναγιώτης Ασλαματζίδης (ΑΟ Τρίτων Χαλκίδας), Ανδρέας Χρυσοστομίδης (ΓΣ Ερμής Ιλιού)
Σφαιροβολία: Ανδρέας Μαθιουδάκης (ΟΦΗ), Νικόλας Χατζημιχαήλ (ΑΣ Δοξάτου)
Δέκαθλο: Γιάννης Διαμαντής (ΑΣ Κένταυρος), Νίκος Κοσμόπουλος (ΑΟ Κάλλιστος)

Κορίτσια

100 μ.: Ανδριάνα Σπυροπούλου (Πανιώνιος ΓΣΣ), Παναγιώτα Αθανασοπούλου (ΑΣ Κόροιβος Αμ.)
200 μ.: Σοφία Κοντογιάννη (ΑΠΣ Πήγασος Ηρακλείου), Στέλλα Ορφανίδη (ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης)
400 μ.: Ελένη Φωκαϊδου (ΑΣ Πύρρος Δήμας), Νεφέλη Μανουσάκη (ΑΟ Κύδων Χανίων)
800 μ.: Μαρία Σταυριανού (ΓΣ Παγχιακός Χίου), Ευστρατία – Ελευθερία Ρουλιά (ΓΣ Άθλος Κερατσινίου- Δραπ.)
1.500 μ.: Ελισάβετ Ψωμά (ΑΣ Ολυμπιάδα Χίου), Καλλιόπη Πατέρα (ΣΑΚΑ)
3.000 μ.: Ιζαμπέλα Κατσούλη (ΓΣ Γλυφάδας), Ευγενία Πατσαλά (ΟΚΑ Βικέλας Βέροιας)
2.000 μ. στιπλ: Ιωάννα Σταματοπούλου (Πανιώνιος ΓΣΣ), Ελένη Κουκνάκου (ΟΦΚΑ Σέρρες)
100 μ. εμπ.: Παναγιώτα Μεντζελοπούλου (Αθηνόδωρος), Βασιλική Μουρουγιάννη (ΓΣ Βιτσέντζος Κορνάρος)
400 μ. εμπ.: Νικολέττα Παππά (ΓΣ Πρωτέας Ηγουμενίτσας), Ανδριάνα Ταρασίδου (ΑΣ Ολυμπιακή Δομή 2004)
Ύψος: Δέσποινα – Δανάη Ελληνούδη (ΟΦΚΑ Σέρρες), Ελισάβετ Ανγινό – Παπαδάκη (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Αθανασία Ζαφείρη (ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας)

Επί κοντώ: Αριάδνη Μήρτσιου (Κερκυραικός ΓΣ), Αναστασία Μπουμπουλίδη (ΓΣ Κηφισιάς)
Μήκος: Εβελύν Μητροπούλου (ΑΣ Κολλεγίου Ντερή), Σοφία Τσαρσιταλίδου (Αίολος Μακεδονίας)
Τριπλούν: Λήδα Μπελισά (ΓΣ Κηφισιάς), Ευαγγελία Γκανάρα (ΓΣ Πρωτέας Ηγουμενίτσας)
Σφαιροβολία: Αναστασία Μιχαέλα Ανδρεάδη (ΓΣ Κερατσινίου), Ηλέκτρα Χιουτακάκου (ΓΣ Γαλατσίου)
Δισκοβολία: Βασιλική Σαμολαδά (Αίας Κιλκίς), Ανδριάνα Φιλιππίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
Σφυροβολία: Βαλεντίνα Δρακοπούλου (ΓΣ Αρκαδίας), Αδαμαντία Φραντζεσκάκη (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Ακοντισμός: Γεωργία Κατσαρού (ΓΑΣ Ωρωπιών), Ελένη Δήμα (Πανιώνιος)
Έπταθλο: Θέτιδα – Φιλίππα Γαραντζογιάννη (Ευβοϊκός ΓΑΣ), Ελένη Ταμπουρλού (ΑΣ Κένταυρος)

Εικόνα : amna.gr

Πηγή : segas.gr

You may also like

Our Page contains news reposts. We are not responsible for any inaccuracy in the content

Copyright © All rights reserved Faros On Air 

Designed and Developed with 🧡 by eAdvertise

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More